Wiedźma Wie

Przerywnik: Czas na zadumę nad światem 2

cekawostki o zwierzętach 2

Halinka (po raz tysięczny tej jesieni): On mnie na pewno zdradza! Gzi się teraz z tą Polką, która mówi po walijsku!

Ja (zupełnie bez sensu): A wiesz, że ośmiornice mają 3 serca? To znaczy, że mogą kochać 3 osoby równocześnie!

Halinka: Nie kocha się sercem, tylko mózgiem.

Ja (z jeszcze mniejszym sensem): Pijawki mają 32 mózgi!

Dialog na autentycznych faktach. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że dżdżownice mają serc 5.

Czyli zapraszam na ciekawostki o zwierzętach II. W tej edycji już nie zaskakujące zwierzęta, a zaskakujące fakty o zwierzakach, które zna każde dziecko.

Mrówki

ciekawostki o zwierzętach (5)

Najliczniejsze owady na ziemi, nie występują jedynie na Islandii, Antarktydzie i Grenlandii. Żyją na Ziemi od 100 milionów lat, obecnie znanych jest ich około 11 tysięcy gatunków. Mrówki mają największe mózgi spośród wszystkich owadów., składa się na nie około 250 tysięcy komórek mózgowych.

Mrówki robotnice śpią około 1 minuty jakieś 250 razy na dobę, co daje w sumie około 3 godzin snu. Natomiast królowe potrafią spać nawet 9 godzin na dobę.

Czym różnią się królowe od mrówek robotnic? Królowe są większe, mają skrzydełka i raz w życiu z nich korzystają odbywając rójkę – lot godowy, podczas którego kopulują z minimum trzema różnymi samcami i tym samym magazynują nasienie, dzięki któremu prze resztę swojego życia składają jaja. Po odbyciu rójki królowe tracą skrzydła. W zależności od gatunku królowe mrówek żyją 10 – 30 lat, natomiast robotnice, również w zależności od gatunku, a także pełnionej funkcji, między miesiącem, a 3 latami.

Królowa za pomocą specjalnego feromonu hamuje rozwój jajników u robotnic. Po odseparowaniu od królowej mogą zacząć składać jaja, rodzą się z nich jednak wyłącznie samce.

Fascynujące: Mrówki hodują mszyce podobnie jak ludzie zwierzęta. Przenoszą je na świeżą roślinność i zapewniają ochronę. W zamian za to mszyce produkują spadź, która jest przysmakiem mrówek.

Mrówki pochodzą od os.

Żyjące w Afryce mrówki Dorylus są o największe mrówki świata, ich królowa osiąga 5 cm, a robotnice między 1 – 3 cm.

Źródła: 1, 2, 3

Owce

ciekawostki o zwierzętach (6)

Nie takie owce głupie na jakie mogłyby wyglądać. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge mogli by się zgodzić, że niż nasze popularne wyobrażenia, bliższe prawdy o owcach są animowane przygody Baranka Shauna. Owce adaptują się do zmiennych warunków środowiska, mają zdolność kojarzenia szczegółów, odnajdują się w labiryncie i rozpoznają siebie nawzajem po wyglądzie. I to nawet po kilku latach rozłąki! (To pewnie dlatego, że się nie malują i nie farbują <|:^P) Owce to także niezwykle troskliwe i opiekuńcze matki.

W Polsce rodzimie występuje 13 ras owiec, z których wiele objętych jest programem ochrony, ponieważ grozi im wyparcie przez bardziej wydajne rasy, (bardziej wełne, mięsne i odporne na choroby). W latach 90tych niektórym rodzimym rasom groziło nawet wyginięcie!

Owce i kozy mają wspólnych przodków.

Źródła: 1,

Ośmiornice

ciekawostki o zwierzętach (4)

Jak już zostało wspomniane na początku, ośmiornice mają po 3 serca. 2 z nich to serca skrzelowe, pomocnicze, pomagające wtłaczać krew do skrzeli. Ach i jeszcze krew! Krew ośmiornic poświadcza o ich arystokratycznym pochodzeniu. Znaczy jest niebieska.

Ośmiornice dzielimy na 2 podrzędy, frędzlikowce i ośmiornice właściwe. Te pierwsze charakteryzują się błonami między ramionami i dwoma płetwami umiejscowionymi na głowie i wyglądają o tak: Frędzlikowiec foto.

Ośmiornice nie mają w ogóle szkieletu, a jedynie chitynowe szczęki. Ugryzienie niektórych jadowitych gatunków może być śmiertelne dla człowieka.

Samice ośmiornic mają zgodnie z nazwą osiem ramion, natomiast samce mają 7 ramion plus „narząd kopulacyjny”.

Samice gatunku żeglarek mają muszle.

Zaraz po urodzeniu ośmiornice są wielkości pchły.

Źródło: 1

Pająki

ciekawostki o zwierzętach (3)

Kolejne ośmionogi. Ośmiornice lądów – pająki. Każdy z nas jakiegoś ma w łazience i każdy z nas już kiedyś jakiegoś zjadł. Podobno statystyczny człowiek w ciągu życia zjada 8 pająków. Jak? A no podczas snu.

Pająki to w większości drapieżniki lub pasożyty (np. kleszcze), ale istnieje też przynajmniej jeden gatunek pająka wegetarianina (Bagheera kiplingi), który żywi się liśćmi, a sieci buduje dla schronienia.

Umiejętność budowania sieci jest wrodzona. Nić pajęcza to jeden z najbardziej fascynujących materiałów w przyrodzie, jest cieńsza od ludzkiego włosa, bardziej wytrzymała od stali, niezwykle elastyczna, a do tego staje się bardziej wytrzymała kiedy zmoczymy ją wodą. Żyje sobie  pająk ( i to między innymi w Polsce), który te sieci pod wodą buduje i w nich pod tą wodą mieszka. Topik wodny całe swoje życie spędza w wodzie, a mimo to nie różni się od innych pająków żadnym szczegółem fizjologicznym. Nawet oddycha powietrzem.

Roztocza to też pająki.

Podobno II: Walki pająków są popularną rozrywką na Filipinach. Wygrywa ten pająk, który jako pierwszy owinie swoją przędzą przeciwnika.

Źródło: 1

Sowy

ciekawostki o zwierzętach

Sowy mają ogromne oczy, które wielkością przypominają oczy człowieka, a przecież ptak ten jest od nas o wiele mniejszy. Dlatego też oczy stanowią u sowy około 5% masy ciała. Sowie oczy są też tunelowe, co oznacza, że ptak może przybliżać obiekty jak człowiek lornetką. Ale. Sowy praktycznie nie potrafią oczami poruszać, więc aby się rozejrzeć muszą przekręcić całą głowę, którą to potrafią obracać aż o 270 stopni. No i są dalekowzroczne. A gatunki noce widzą świat tylko w czerni i bieli. Bo tak, wbrew rozpowszechnionej opinii istnieją także gatunki sowy żyjące i polujące za dnia.

Sowy posiadają 3 powieki – jedna do mrugania, jedna do spania, jedna do zachowania czystości oka.

Pomimo tak wspaniale rozwiniętego zmysłu wzroku sowy w dużej mierze polegają na słuchu, potrafią tylko za jego pomocą lokalizować dokładne położenie swojego pokarmu.

Większość gatunków sów potrafi poruszać się bezszelestnie, nie jest to dane jedynie gatunkom żywiącym się rybami.

Źródło: 1

Szczury

ciekawostki o zwierzętach (2)

Szczury to jedne z najbardziej rozpowszechnionych i najbardziej zróżnicowanych gatunków ssaków. Występują w różnych środowiskach, żywią się różnym pożywieniem, są różnych wielkości i kolorów sierści. Dla przykładu szczur śniady żywi się wyłącznie roślinami. Szczury są niezwykle inteligentne, bardzo szybko uczą się nowych rzeczy i przez to niestety są przez naukowców tak chętnie wykorzystywane w laboratoriach do testów. Swoją drogą tą laboratoryjną rasą jest szczur wędrowny.

Zęby szczura są niezwykle ostre, potrafią przegryźć nawet stal. Jako jedyne gryzonie szczury nie posiadają przedtrzonowców i kłów.

Samica szczura potrafi przechowywać w ciele nasienie samca, by sama się nim zapłodnić w odpowiednim czasie. Co więcej, już po zapłodnieniu potrafi wstrzymać ciążę by odchować wcześniej urodzone młode. A tych młodych w ciągu roku może mieć nawet 50. W przypadku śmierci samicy jakaś jej krewna zostaje zastępczą matką dla jej potomstwa.

Szczury potrafią rozpoznawać i reagować na emocje człowieka.

I jeszcze większe wow, naukowo potwierdzono, że szczury potrafią się wzajemnie porozumiewać telepatycznie.

Ważne: Szczury wcale nie roznoszą chorób, jednak mogą to robić pasożytujące na nich pchły.

I najważniejsze. Szkodliwy, a wciąż dobrze się mający mit o dużym zapotrzebowaniu człowieka na białko jest wynikiem… przeprowadzania badań na szczurach.

Źródła: 1, 2

Wartościowe? Podziel się!

O mnie

Współczesna wiedźma bez zadęcia, miotły i miotania zaklęć. Coach holistyczny i wróżka. Wierzy w głęboką wewnętrzną mądrość w każdym człowieku i to, że życiem rządzi miłość. I to, że naszym głównym zadaniem na ziemi jest doświadczać i dobrze się bawić.

27 komentarzy

 1. Blogierka 23 listopada 2015 w 02:28

  Halinki to domena Fab- i ja bym tego trzymała ;).
  Co do wpisy- Sowy <3 ale o pająkach i ośmiornicach musiałam przewinąć bo niedawno jadłam 😛 😉

  • Hai Le 23 listopada 2015 w 14:53

   Użyczyłam sobie Halinki, żeby było wiadomo o co chodzi, kontynuacji u mnie nie przewiduje się. I jakto jadłaś ośmiornice i pająki? Buuuu, biedne ośmionogi <|:.^(

   • Blogierka 24 listopada 2015 w 01:42

    Lol, nie jadłam kolacje i nie mogłam patrzeć na te robale 😛

    • Hai Le 24 listopada 2015 w 16:48

     Ha! Jakie piękne nieporozumienie!

     • Blogierka 25 listopada 2015 w 01:46

      Hehe 😉

 2. Justyna Rolka 23 listopada 2015 w 17:40

  Nigdy nie widziałam szczura „na żywo” i mam nadzieję, że to się nigdy nie zmieni. Strasznie się boję i myszek i szczurów…nawet zdolności telepatyczne nie pomogą, na samą myśl o nich czuję wstręt.

 3. Dotee 24 listopada 2015 w 14:07

  Ja się umówiłam, że moje osiem pająków zje kto inny, jakoś nie mam apetytu. Wolę je hodować na parapecie za oknem i w samochodzie pod błotnikiem, kiedyś tam widziałam że jeden mieszkał 🙂

 4. Ola | Mikmok blog 24 listopada 2015 w 17:38

  Mrówki w moim ogrodzie spędzają mi sen z powiek, bo za nic w świecie nie chcą się z niego wynieść i podkopują mi taras i chodnik. Kiedyś miały niezłe pole do popisu z mszycami, bo było dużo róż. Teraz nie mam prawie żadnych roślin, a one wciąż tu mieszkają… Ech! 😉

  • Hai Le 24 listopada 2015 w 18:15

   Posadź z powrotem róże <|:^*

 5. Monika Dudzik 24 listopada 2015 w 18:44

  Kiedy byłam mała, miałam książkę o sowach – ale nie taką dla dzieci, tylko „dorosłą”. Znałam ją na pamięć. Do dziś zresztą mam do sów słabość. Do owiec też – jakkolwiek by to nie brzmiało 😀 Wiedziałam, że wcale nie są głupie;)

 6. Mygorgeouslife 26 listopada 2015 w 15:30

  Ale to ciekawe! Wyobraziłam sobie właśnie tę hodowlę mszycy i mrówki jako dzielnych hodowców;D

  • Hai Le 26 listopada 2015 w 16:04

   Nie „dzielnych” a „dumnych”!
   Ciekawe czy nadają im imiona w stylu Reksio, czy Puszek <|:^P

 7. Barbara | lalkabarbi.com 26 listopada 2015 w 16:07

  Zaskoczyła mnie inteligencja owiec 🙂 oh żyjemy stereotypami 🙂

 8. o Rozmaitym 26 listopada 2015 w 16:54

  Rzeczywiście, mnie też zaskoczyły owce. Szczególnie fakt tozróżniania siebie nawzajem, kiedy dla mnie są identyczne…:D

 9. Gradowa 26 listopada 2015 w 17:21

  Czy w ogóle istnieją jakieś głupie zwierzęta czy to raczej tylko domena ludzi? A sowa i 3 powieki – wow, to dlatego one tak śmiesznie mrugają! 🙂

  • Hai Le 28 listopada 2015 w 11:47

   kury <|:^D

   • Gradowa 28 listopada 2015 w 12:57

    Kury są głupie? Ja widziałam masę filmików jak kurę nauczono prostych sztuczek, takze chyba tak źle z nimi nie jest 😉

    • Hai Le 28 listopada 2015 w 13:05

     No to faktycznie w takim razie zostaje tylko człowiek.

 10. AniaGotuje.pl 26 listopada 2015 w 17:31

  Mrówki najlepsze👍

 11. Nieidealna Anna 3 stycznia 2016 w 17:25

  Ale faza! To pierwsza myśl, która przyszła mi na myśl po przeczytaniu. Mrówki naprawdę są fascynujące, choć nie przepadam za owadami… Serca ośmiornic mnie uraczyły, aż 3! Sowa to dla mnie mistrz, uwielbiam jej całe jestestwo:wygląd, umiejętności, oczy… Szczury są dla mnie bardzo obrzydliwe, ale piekielnie inteligentne… Ten wpis musi ujrzeć świat – udostępniam jutro 🙂

  • Hai Le 5 stycznia 2016 w 19:02

   <|:^*

 12. panidorcia 4 stycznia 2016 w 11:53

  Ale genialne fakty!!! Kocham takie ciekawostki 🙂 Sowy skradły moje serce, zabawne zwierzaki i bardzo fascynujące. A w Islandii nie ma też kleszczy. I bardzo dobrze, bo ja ich nie cierpię i panicznie się ich boję!;)

  • Hai Le 5 stycznia 2016 w 19:02

   O! Nie wiedziałam o tych kleszczach! Dzięki!

 13. Zaniczka 5 stycznia 2016 w 09:39

  Uwielbiam szczury 🙂

  • Hai Le 5 stycznia 2016 w 19:02

   Ale wszystkie, czy tylko hodowlane?

 14. Izabela Kułaga 5 stycznia 2016 w 21:07

  Uwielbiam czytać o zwierzętach. Czytając o owcach pomyślałam sobie od razu o książce Murakamiego „Przygoda z owcą”. Czytałaś? Jeśli nie, to serdecznie polecam. A jeśli chodzi o sowy, to pamiętam, że robiłam o nich obszerny referat w podstawówce, którego musiałam nauczyć się na pamięć, żeby dostać szóstkę. Nic już z niego nie pamiętam, ale pamiętam dalej to, że są to niesamowite ptaki, które kojarzą mi się z wielką tajemnicą. Szczury też są spoko, zwłaszcza kiedy miziają nas swoim ogonem, albo niuchają noskiem, ale oczywiście mówię tu o hodowlanych. Inne natomiast nie budzą we mnie jakiegoś obrzydzenia. Raczej zaciekawienie, bo wszystko co żyje na naszej planecie jest bardzo interesujące 🙂

Close