Wiedźma Wie

Zadbaj o swoje czakry – ćwiczenia i medytacje dla ich lepszej pracy

czakry medytacje

czakry medytacje

czakry medytacje

W zeszłym tygodniu na facebookowym profilu Wiedźma Wie odbyło się mini wyzwanie Tydzień dla czakr, gdzie przez kolejnych 7 dni wspólnie wykonywaliśmy ćwiczenia i medytacje wspierające pracę poszczególnych czakr od podstawy do korony. Treści na facebooku mają jednak krótką żywotność, dlatego wszystkie podane w wyzwaniu zadania zawsze znajdziecie też tutaj na blogu.

Mój artykuł o tym czym są czakry i jaką pełnią funkcję.

Te ćwiczenia i medytacje są proste, krótkie i niewymagające specjalnego przygotowania, czy umiejętności, ale wciąż skuteczne. Ich wykonywanie może nie wystarczyć przy wychodzeniu z dużych kryzysów, ale przy osłabieniu jak i profilaktycznie są jak znalazł.

 

 

Ćwiczenia dla czakr wykonuj kolejno codziennie lub wybiorczo tylko na tą czakrę, którą chcesz wspomóc. Za każdym razem poświęcaj na nie minimum 30 minut.

Citlalli Ayala

MULADHARA

Czakra podstawy odpowiada za nasze odczuwanie siebie, chęć i siłę do życia, zdrowie i finanse.

Aby ją oczyścić, wzmocnić i poprawić jej pracę odczuwając efekty na wymienionych wyżej polach możesz wykonać:

Medytacja uziemiająca – Jeśli masz możliwość wykonaj ją w lesie lub na łące, ale miejski park, czy przydomowy ogródek też się sprawdzi. Stań bosymi stopami bezpośrednio na trawie, weź głęboki oddech w stronę słońca, zamknij oczy i skup się nią swojej dolnej części ciała. Wyobraź sobie jak z Twojej czakry podstawy umiejscowionej u podstawy kręgosłupa wyrasta czerwony korzeń, zobacz go grubym, zdrowym i mocnym, który rośnie w dół i w dół, wychodzi stopami i łączy się z Ziemią. Z każdym oddechem korzeń sięga coraz bardziej i mocniej w głąb Ziemi aż jej jądro. Oddychaj i czuj swoje połączenie z Matką Ziemią.

Kontakt z naturą – Idź na spacer do lasu, na łąkę lub do parku. Przynajmniej kilka minut pospaceruj bosymi stopami po trawie, (a w zimie po śniegu, to dodatkowo wspaniale wzmocni Twoją odporność). Jeśli masz możliwość połóż się na plecach bezpośrednio na Ziemi i przylgnij do niej całym ciałem. Możesz także przytulić się do drzewa. Dendroterapia również wspaniale uziemia. Sama jeszcze nic o niej nie pisałam, jednak z całego serca polecam Ci zajrzeć do Króliczka Doświadczalnego i Witaj Słońce, dziewczyny piszą sporo o przytulaniu drzew właśnie.

Mantruj dźwięk LAM – mantrę dedykowaną czakrze podstawy. Możesz także wysłuchać jej nagrania, na yt jest ich naprawdę sporo do wyboru. Polecam Ci na przykład tą:

Otocz się czerwonym kolorem – Ubierz coś czerwonego, zjedz czerwony owoc, zapal czerwoną świecę lub napij się ulubionego napoju z czerwonego kubka. Czerwień to kolor czakry podstawy, otaczając się tym kolorem również ją wspieramy. Cokolwiek wybierzesz zrób to z intencją.

Citlalli Ayala

SWADHISTHANA

Czakra sakralna odpowiada za naszą radość życia, kontakty z innymi ludźmi, związki, radość z seksu, kreatywność i czerpanie przyjemności z życia.

Aby ją oczyścić, wzmocnić i poprawić jej pracę odczuwając efekty na wymienionych wyżej polach możesz wykonać:

Medytacja z wewnętrznym dzieckiem – Znajdź dla siebie ciche, bezpieczne miejsce i przyjmij wygodną pozycję pilnując jedynie, żeby nie krzyżować kończyn, niech energia swobodnie płynie. Zamknij oczy i oddychaj swobodnie. Wyobraź sobie siebie jako dziecko. Jaka jest ta mała dziewczynka? Smutna? Znudzona? Poczuj to. Przypomnij sobie wszystko, co sprawiało Ci w dzieciństwie radość. Co to było? Podejdź do swojej wewnętrznej dziewczynki i mocno przytul. Powiedz do niej: „Przepraszam, że zapomniałam się o Ciebie troszczyć, przepraszam, że odmawiałam Ci radości. Kocham Cię bardzo mocno i od teraz już zawsze będę przy tobie. Dla Ciebie spełnię swoje marzenia”. A później weź swoje wewnętrzne dziecko za rękę i idźcie się razem pobawić. Zobacz wyraźnie i poczuj jak szczęśliwe i radosne staje się Twoje wewnętrzne dziecko. I Ty razem z nim. Leż ciesząc się tym uczuciem tak długo jak potrzebujesz, a później otwórz oczy i z radością wróć do swoich zajęć.

Kreatywne szaleństwo – Pobaw się ze swoim wewnętrznym dzieckiem na jawie. Namaluj coś, narysuj, ugotuj coś wymyślnego lub włącz ulubioną muzykę i tańcz! Cokolwiek lubisz. Podaruj sobie chwilę na szaleństwa, po prostu dla przyjemności. Możesz również spróbować najrozmaitszych, szalonych zajęć w grupie, malowanie intuicyjne, gra na bębnach, taniec brzucha, biały śpiew, cokolwiek co Cię woła.

Daj sobie przyjemność – Bez wyrzutów sumienia, rozkoszując się smakiem zjedz coś słodkiego, przygotuj sobie długą kąpiel z korzystnymi dla skóry dodatkami, idź na masaż, obejrzyj kilka odcinków ulubionego serialu, a jeśli jesteś sparowana oddaj się radosnym łóżkowym igraszkom. (Jeśli nie jesteś – w pojedynkę też możesz <3). Odłóż na bok plany, obowiązki i wieczne myślenie o innych, zrób w tym przerwę i choć na określony czas postaw na pierwszym miejscu tylko siebie.

Poświęć czas swoim marzeniom – Zacznij Bucket list lub mapę marzeń. A może zrób plan dla najbardziej zależnego od Ciebie marzenia jak wakacje w wymarzonym miejscu lub prowadzenie własnej firmy.

Mantruj dźwięk WAM – mantrę dedykowaną czakrze sakralnej. Możesz także wysłuchać jej nagrania, na yt jest ich naprawdę sporo do wyboru. Polecam Ci na przykład tą:

Otocz się kolorem pomarańczowym – Ubierz coś pomarańczowego, zjedz pomarańczowy owoc lub warzywo, zapal pomarańczową świecę lub napij się ulubionego napoju z pomarańczowego kubka. Pomarańcz to kolor czakry sakralnej , otaczając się tym kolorem również ją wspieramy. Cokolwiek wybierzesz zrób to z intencją.

autorka: Citlalli Ayala

MANIPURA

Czakra mocy odpowiada za nasze chęci do życia, siłę do stawianie granic i sięgania po marzenia. Dzięki niej radzisz sobie z kryzysami i odnosisz sukcesy w biznesie.

Aby ją oczyścić, wzmocnić i poprawić jej pracę odczuwając efekty na wymienionych wyżej polach możesz wykonać:

Medytacja mocy – Tego ćwiczenia nauczyłam się kilka lat temu na warsztatach Poznaj Siebie Golden Mean i pewnie już do końca życia będę po nie sięgać w potrzebie. Znajdź dla siebie ciche, bezpieczne miejsce, najlepiej w lesie lub na łące, z dala od innych ludzi. Jeśli jednak pada u Ciebie dziś tak mocno jak u mnie, wystarczy Twój pokój. Postaraj się jednak, aby nikogo nie było w pobliżu. Najlepiej zamknij się sama w pokoju, a po ćwiczeniu dokładnie wywietrz pomieszczenie. Bo dziś będziemy pozbywać się negatywnych emocji i blokad rozpalając ogień wewnętrznej siły. Przyda Ci się minutnik lub budzik, który nastaw na 15 minut. (Nie, spoglądanie na zegarek podczas ćwiczenia jest kiepskim pomysłem, nastaw alarm i czekaj aż zadzwoni). Gotowa?

Usiądź po turecku lub stań wyprostowana, w tym ćwiczeniu nie możesz jednak ani leżeć ani o nic się opierać. Uruchom nastawiony na 15 minut alarm w telefonie i rozstaw swoje ręce szeroko tak, aby razem z Twoim ciałem tworzyły kąt 90 stopni. Nie krzyżuj palców. I już, musisz jedynie wytrzymać w tej pozycji aż do dzwonka alarmu. Możesz sapać, jęczeć, kląć i krzyczeć. Pozwól sobie na to, a uwolnisz z siebie ogromne pokłady trzymanych w ciele negatywnych emocji. Będzie trudno, ręce będą boleć, a umysł będzie sięgał po wszelkie sztuczki, żeby Cię odwieźć od ukończenia ćwiczenia. (Obserwuj te myśli, w nich ujawnią się Twoje blokady i lęki, z którymi będziesz mogła później dalej pracować). Będzie trudno, ale to tylko 15 minut i zleci szybciej niż trening z Chodakowską, a też przy nim wzmocnisz mięśnie ramion. I po tym ćwiczeniu poczujesz niesamowity przypływ sił, motywacji, pomysłów i wiary w siebie. Warto jak cholera;)
Po zakończonym ćwiczeniu posiedź jeszcze chwilę w ciszy i pogratuluj sobie sukcesu. (Jeśli robiłaś ćwiczenie w zamkniętym pomieszczeniu nie zapomnij o dokładnym wywietrzeniu go lub jeśli potrafisz przetransformuj energię za pomocą pola serca).

Odkrywaj swoje podświadome blokady i pracuj z intencją rozpuszczenia ich.

Mantruj dźwięk RAM – mantrę dedykowaną czakrze mocy. Możesz także wysłuchać jej nagrania, na yt jest ich naprawdę sporo do wyboru. Polecam Ci na przykład tą:

 

Posłuchaj nagrań z muzyką harmonizującą pracy wszystkich czakr. Jako, że i to jest zadaniem czakry mocy dziś jest dobry dzień na harmonizację. Znów, yt obfituje w tego typu nagrania i najlepiej zrobisz wybierając jedno dla siebie intuicyjne, ja mogę polecić Ci to:

Otocz się kolorem żółtym – Ubierz coś żółtego, zjedz żółty owoc lub warzywo, zapal żółtą świecę lub napij się ulubionego napoju z żółtego kubka. Żółty to kolor czakry mocy , otaczając się tym kolorem również ją wspieramy. Cokolwiek wybierzesz zrób to z intencją otwarcia i oczyszczenia tej czakry.

Citlalli Ayala

ANAHATA

Czakra serca odpowiada za odczuwanie, nasze związki partnerskie, poczucie bycia kochanym i zdolność do miłości w ogóle.

Aby ją oczyścić, wzmocnić i poprawić jej pracę odczuwając efekty na wymienionych wyżej polach możesz wykonać:

Wykonaj medytację miłości, o której niedawno tutaj pisałam.

Praktykuj wdzięczność – Zrób listę najważniejszych spraw, za które jesteś w życiu wdzięczna. Spisz je wszystkie ręcznie na kartce. Wykonaj to ćwiczenie nawet jeśli jesteś teraz w dołku i wydaje Ci się, że w Twoim życiu nie ma nic takiego. Sama siebie przekonasz jak wiele jest w Twoim życiu cudów.

Mantruj słowo KOCHAM – 100 razy wypowiedz dziś słowo KOCHAM. Możesz medytować z tym słowem, wyznawać miłość partnerowi, dziecku, ukochanemu zwierzęciu, swojemu ciału, światu… lub po prostu powiedz i powtarzaj „kocham, kocham, kocham…” to słowo ma niemal magiczną wibrację.

Mantruj dźwięk JAM – mantrę dedykowaną czakrzeserca. Możesz także wysłuchać jej nagrania, na yt jest ich naprawdę sporo do wyboru. Polecam Ci na przykład tą:

Otocz się kolorem zielonym – Ubierz coś zielonego, zjedz zielony owoc lub warzywo, zapal zieloną świecę lub napij się ulubionego napoju z zielonego kubka. Zieleń to kolor czakry serca, otaczając się tym kolorem również ją wspieramy. Cokolwiek wybierzesz zrób to z intencją otwarcia i oczyszczenia tej czakry.

Citlalli Ayala

VISUDDHA

Czakra gardła odpowiada za wyrażanie siebie i swojego zdania, bycie ważnym i widzianym, dostrzeganie i przyznawanie sobie prawa do potrzeb. I również za kreatywność, która jest jednym z przejawów wyrażania siebie.

Aby ją oczyścić, wzmocnić i poprawić jej pracę odczuwając efekty na wymienionych wyżej polach możesz wykonać:

Wyraź siebie – Dziś proponuję Ci ćwiczenie niezwykle proste i skuteczne. Po prostu zajdź ustronne miejsce i zacznij… wydawać dźwięki, mówić, śpiewać, recytować, jęczeć. Nie kontroluj tego co wydostaje się z Twoich ust, puść i pozwól, aby wydostawały się z Ciebie dźwięki. Pierwsze minuty będą trudne, będzie Ci głupio i będziesz się krępowała, ale zapewniam, że to szybko minie. Możesz zacząć od zastanawianie się na głos co niby masz powiedzieć, recytowania wiersza z pamięci, czegokolwiek. Tylko sobie pozwól, a szybko ster przejmie Twoja intuicja, która poprowadzi Cię już dalej. Mów co Ci podsuwa, choćby to miały być bezsensowne zlepki głosek układające się w bełkotliwe zdania, krzycz, wzdychaj. Dzięki temu ćwiczeniu pozbędziesz się blokad w wyrażaniu siebie, oczyścisz umysł z natrętnych myśli, powiesz sobie coś, co musiałaś już dawno sobie powiedzieć, tylko nie chciałaś, wpadniesz na genialny pomysł, bo usłyszysz radę od własnej nadświadomości. Mogą się wydarzyć różne rzeczy, choć jest to tak proste. Przez 30 minut mów/ śpiewaj/ krzycz do siebie i słuchaj siebie. Aż tyle.

Zabierz głos – naucz się wyrażać swoje zdanie w dyskusjach i mów co myślisz, ćwicz i rozwijaj w sobie samodzielne myślenie. Możesz to robić nawet w bardzo przyjemny sposób, na przykład zostając krytykiem oglądanych filmów, słuchanej muzyki, czytanych książek. Za każdym razem zastanawiaj się co dało Ci dane dzieło kultury, jakie wzbudziło uczucia, z czym Ci się skojarzyło, jak się dzięki niemu bawiłaś. Możesz w tym celu założyć specjalny zeszyt lub konto na Filmwebie, czy portalu Lubię Czytać. A może załóż bloga i w ten sposób dziel się ze światem swoimi przemyśleniami i wiedzą?

Zrzuć ciężar – Jeśli jest ktoś, komu koniecznie musisz coś powiedzieć, a może przeprosić i nie potrafisz się za to zabrać, zrób to w końcu dzisiaj. Zadzwoń, umów się, napisz list. Zrób to w końcu.

Mantruj dźwięk HAM – mantrę dedykowaną czakrze gardła. Możesz także wysłuchać jej nagrania, na yt jest ich naprawdę sporo do wyboru. Polecam Ci na przykład tą:

Otocz się kolorem niebieskim – Ubierz coś niebieskiego, zjedz niebieskich borówek, zapal niebieską świecę lub napij się ulubionego napoju z niebieskiego kubka. Niebieski to kolor czakry gardła, otaczając się tym kolorem również ją wspieramy. Cokolwiek wybierzesz zrób to z intencją otwarcia i oczyszczenia tej czakry.

Citlalli Ayala

AJNA

Czakra 3go oka to widzenie, rozumienie, intuicja, mądrość, zdolność do empatii, wyciszenia się i zrównoważonego życia, zdolności umysłowe i „parapsychiczne”, też samodzielne myślenie.

Aby ją oczyścić, wzmocnić i poprawić jej pracę odczuwając efekty na wymienionych wyżej polach możesz wykonać:

Użyj własnej intuicji zadając jej otwarte pytanie – Wybierz problem, który Cię obecnie trapi i na głos lub tylko w myślach zwróć się do swojej intuicji z prośbą o odpowiedz na nie. Poproś, abyś w ciągu najbliższych 30 minut dostała maksymalną ilość podpowiedzi i wskazówek jak masz się uporać ze swoim problemem. Po czym wyjdź na spacer lub zostań w domu jednocześnie obserwując i nasłuchując odpowiedzi. Daj się zaskoczyć sposobem w jaki do Ciebie przyjdzie.

Mantruj dźwięk OM – mantrę dedykowaną czakrze trzeciego oka. Możesz także wysłuchać jej nagrania, na yt jest ich naprawdę sporo do wyboru. Polecam Ci na przykład tą:

Otocz się kolorem fioletowym – Ubierz coś fioletowego, zjedz fioletowy owoc lub warzywo, zapal fioletową świecę lub napij się ulubionego napoju z fioletowego kubka. Fiolet to kolor czakry 3go oka, otaczając się tym kolorem również ją wspieramy. Cokolwiek wybierzesz zrób to z intencją otwarcia i oczyszczenia tej czakry.

Citlalli Ayala

SAHASRARA

Czakra korony, która odpowiada za nasze harmonijne zakotwiczenie w życiu, nasze połączenie ze światem duchowym, wrażliwość energetyczną i mądre życie. Jej praca stanowi sumę pracy niższych czakr, nierównowaga w tej materii robi z człowieka niewrażliwego materialistę bądź religijnego oszołoma…

Aby ją oczyścić, wzmocnić i poprawić jej pracę odczuwając efekty na wymienionych wyżej polach możesz wykonać:

Doświadcz boskości – Spróbuj klasycznej medytacji. Wygodnie usiądź lub się połóż pilnując jednak, aby nie krzyżować kończyn. Zamknij oczy, głęboko odetchnij i wyłącz myślenie. Skup się na oddychaniu lub bicia własnego serca, (pomocniczo możesz położyć jedną rękę na sercu) i BĄDŹ. To normalne, że umysł będzie wariował jeśli nie masz doświadczenia z medytacją, różne rzeczy mogą Ci się przypominać, przyciągać Twoją uwagę, ale puszczaj to. Łap i rozkoszuj się tymi momentami, kiedy jesteś i nic więcej. Praktykuj tak długo jak chcesz i możesz.

Szukaj pozytywnego oderwania od prozy własnego życia – Postaw na kontakt z naturą i Wszechświatem i to zupełnie dosłownie! Idź na spacer, pływaj w wodzie, baw się ze zwierzętami, kontempluj budowę skrzydeł muchy lub obejrzyj dokument o kosmosie. Albo przeczytaj mój post o zadziwiających zwierzętach.

Mantruj dźwięk AH – mantrę dedykowaną czakrze korony. Możesz także wysłuchać jej nagrania, na yt jest ich naprawdę sporo do wyboru. Polecam Ci na przykład tą:

Otocz się kolorem indygo / białym lub złotym – Ubierz, zjedz coś w tych kolorach, zapal świecę, otocz się jednym z tych kolorów. Indygo, biel i złoto to kolory czakry korony, otaczając się nimi również ją wspieramy. Cokolwiek wybierzesz zrób to z intencją otwarcia i oczyszczenia tej czakry.

 

Autorką cudownych czakralnych grafik jest Citlalli Ayala.

Wartościowe? Podziel się!

O mnie

Współczesna wiedźma bez zadęcia, miotły i miotania zaklęć. Coach holistyczny i wróżka. Wierzy w głęboką wewnętrzną mądrość w każdym człowieku i to, że życiem rządzi miłość. I to, że naszym głównym zadaniem na ziemi jest doświadczać i dobrze się bawić.

Close