Wiedźma Wie

Czy wiesz, że masz czakry?

czakry

czakry

czakry

Zawsze zakładam, że słowo „czakra” każdemu obiło się kiedyś o uszy. I również zawsze dziwię się, że nie, nie każdy wie, czym są czakry i nie każdy wie w ogóle, że ma czakry. Bo tak, każdy z nas ma czakry. 
Nauczona doświadczeniami swoich poprzednich tekstów postanowiłam ograniczyć tematykę tego artykułu do najważniejszych, podstawowych informacji o tym czym są i jak działają czakry. Piszę w końcu do ludzi mało zaznajomionych z tematyką ezoteryki. No a też sama duchowym mistrzem o super mocach nie jestem, wiecie o tym prawda? Dłuuuga droga jeszcze przede mną. A więc powoli i krok po kroku. Dopytujcie o wszystko, co wyda Wam się niejasne lub mało sprecyzowane, bo w kolejnych postach poruszę temat pracy z czakrami, jak je umacniać, wspierać, rozwijać, otwierać, oczyszczać. Bo powtórzę raz jeszcze, czakry posiada każdy z nas, niezależnie od tego, czy jest tego świadomy, czy nie. Tak samo jak wszyscy mamy śledziony i tak samo jak teraz posiadania czakr, kilka wieków temu wielu było nieświadomych posiadania śledzion właśnie. (I innych organów wewnętrznych właśnie).

Kontrowersje

Czakry to skupiska wirującej energii umieszczone wzdłuż kręgosłupa. To tak w dużym uproszczeniu, nauczyłam się uciekać od uproszczeń i nie wypaczać tego, czego nie rozumiem. A czakr nie rozumiem właśnie, mam tylko świadomość ich istnienie, ważności i coraz lepiej uczę się z nimi pracować. Dobrze dobrze, zaraz napiszę, że jest ich siedem i która za co odpowiada, ale jeszcze zanim powiadomię Cię o wszystkich „gwiazdkach”, które się z tym wiążą.

Pewnie każdy z Was spotkał się już ze słowem „aura” oznaczającym nasze, ludzkie ciało niefizyczne, niematerialne. Część z Was w nie „wierzy”, część z Was „nie wierzy”, ale mam nadzieję, że znajdzie się choć jedna osoba, po prostu świadoma, że je ma. Pewnie trochę czasu jeszcze upłynie, a może nawet nigdy to nie nastąpi, dopóki pewne niepodlegające rozważania fakty będziemy traktować w kategoriach wiary i nie wiary. Wiemy lub nie o atomach i kwarkach choć nie możemy ich nawet zobaczyć, ale wierzymy lub nie w aurę, którą możemy w każdej chwili wyczuć. Ciekawe, nieprawdaż?

Dla mnie jasne jest, że człowiek w całości wliczając w to nawet ciało materialne, jest tworem kultury – filozofii wyrosłej na gruncie środowiska naturalnego. To co i jak myślimy, co nam smakuje, jak chcemy się ubierać, do czego aspirujemy, co nam się podoba, co nas kręci, co nas podnieca… to wszystko zależy od kultury, z której się wywodzimy. To tyczy się również pojmowania ducha, duszy i energetyki. To jak pokazuje nam się Tamta Strona podczas medytacji i wglądów również zależne jest od naszego kulturowego zaplecza, od tego czy Bóg zwykł się nam pojmować jako osobowy bądź nieosobowy. To ważne i trzeba być tego świadomym. Wszystko co czytamy i o czym słyszymy musimy podać własnym badaniom, rozważaniom, to dotyczące Boga i Ducha także . (Nikt nie ma monopolu na prawdę absolutną!)

Również nasze czakry podlegają tej zależności, widzisz już więc, że zagalopowałam się porównując je do narządów wewnętrznych, bo co do tych zazwyczaj mamy ich ustaloną liczbę i odnajdujemy je w ustalonym miejscu. Co do czakr dzieje się tam tylko na w obrębie konkretnego prądu myślowego. Dla Europejczyków czakr jest siedem, albo inaczej, przywykliśmy myśleć, że jest ich siedem i uczymy się z nimi pracować jakby było ich siedem. To bardzo wygodne, aby móc oprzeć swoje poszukiwania na zastanej już wiedzy. Wiedzmy jednak, że inne kultury wyróżniają inną ilość czy jakość ośrodków energetycznych. Więcej informacji znajdziecie w artykule Kontrowersje wokół czakr.

czakryDo czego nam czakry?

Czakry są częścią naszej aury, ciała energetycznego, zawierają się w nim, ale aura to nie tylko czakry. Dziś jednak piszę tylko o nich. No więc siedem głównych czakr w ujęciu zachodnim. Po co nam są czakry? Czakry skupiają naszą energię, każda z czakr odpowiada innemu aspektowi naszego życia. Czakry to takie nasze „akumulatory” energii życiowej. Problemy w tej, a nie innej czakrze powodują i zarazem powstają na skutek konkretnych problemów w naszym życiu. Dla przykładu brak stabilizacji finansowej odbijają się blokadzie/ zanieczyszczeniu czakry podstawy, pierwszej, położonej najniżej. Ale za problemy finansowe może odpowiadać również inna czakra, wszystko zależy od tego na jakiej podstawie one powstały. Należy uświadomić sobie swoje problemy (lęki, niemoc) i przyjrzeć się czakrom by zobaczyć z czego tak naprawdę bierze się nasz problem. Nie każdy kto jest gruby za dużo je, prawda? Istnieją również inne powody nadwagi.

Zła praca czakr może się manifestować zarówno w postaci problemów życiowych, psychicznych, ale także fizycznych, jako choroby i bóle.

Kolejne czakry to kolejne piętra naszej świadomości. Czakra podstawy odpowiada za wszystko to co w nas czysto ludzkie, czakra korony za to, co czysto boskie. Nasza energia wędruje się od czakry najniższej do najwyższej lub odwrotnie, kojarzycie węża kundalini wspomnianego w tęczowym wpisie? Wspomnienie tęczy jest tu na miejscu, ponieważ każdej z czakr odpowiada kolejny tęczowy kolor.

 

czakryMULADHARA

 Czakra podstawy/ korzenia.

Najmniej „uduchowiona” z czakr. Gromadzi energię człowieczeństwa, bezpieczeństwa, dostatku, zdrowia. Odpowiada za nasze „czucie siebie” i odczuwanie natury, połączenia z nią. Problemy bywowe, finansowe, zdrowotne, to wszystko jest związane z blokadami na tej czakrze.

czakrySWADHISZTHANA

Czakra krzyżowa/ seksu.

Gromadzi energię seksualną, życiową. Odpowiada za zadowolenie z życia, relacje z innymi ludźmi, partnerstwo i twórczość. Wspiera ją odczuwanie przyjemności, jednocześnie blokady na tej czakrze przejawiają się niepozwalaniem sobie na nią. Nigdy nie osiągniesz ani szczęścia ani sukcesu mając blokady na tej szakrze.

czakryMANIPURA

Czakra splotu słonecznego/ mocy.

Gromadzi energię sprawstwa, siły, pewności siebie. To od niej zależy, czy i czego czujemy się w stanie dokonać. Ta czakra odpowiada również za harmonijny przepływ energii pomiędzy wszystkimi czakrami, szczególnie dolnymi i górnymi, + spaja je.

czakryANAHATA

Czakra serca

Gromadzi energię bezinteresownej, absolunnej miłości, jedności, współczucia i wybaczenia. Odpowiada za poczucie szczęścia w życiu. Dzięki niej możemy kochać i czuć się kochane.

czakryWIŚUDDHA

Czarka gardła

Gromadzi energię autentyczności i prawdy. Odpowiada za nasz głos, w przenośni i dosłownie, naszą zdolność wypowiedzi, autentyczność, komunikację z innymi, umiejętność bronienia swoich racji i ogólną, również pozawerbalną ekspresję siebie.

czakryADŹŃA

Czakra trzeciego oka

To nasze „oko” na tamtą stronę, dzięki niej posługujemy się intuicją, widzimy, rozumiemy siebie, swoje potrzeby i swoje życie, odnajdujemy się w świecie. Czarka ta pomaga nam podejmować samodzielne decyzje.

SAHASRARA

Czakra korony

To najbardziej boska z czakr. Czakra duchowości, odpowiada za nasze połączenie z boskością, pełną świadomość naszego życia, odczuwanie boskiej opieki i połączenia ze Wszechświatem. Świadomość bycia cząstką boskości. Praca czakry korony jest zależna od pracy wszystkich niższych poziomów. Niebezpiecznie jest skupiać się na usprawnianiu jej działania, szczególnie jeśli pomijamy przy tym niższe czakry.

 

Żadna z czakr nie jest ważniejsza niż inna, czakry niższe to te niżej położone, wyższe wyżej położone. Kolejne czakry to nie osobne ośrodki, każda jest z każdą połączona. Jak kolejne piętra w budynku między którymi energia krąży niczym winda. Blokady w czakrach niższych utrudniają prawidłowe działanie czakr wyższych. Ale czakry wyższe też nie mogą się blokować, bo odcina nas to od Wyższych Sfer, z którymi potrzebujemy się łączyć by nie pogubić się w życiu. Tak samo jak zablokowanie czy inne problemy jednej lub kilku czakr szkodliwy jest przerost i dominacja jednej nad inne. Dla przykładu, nad-rozwinięte czakra korony może z nas zrobić religijnego oszołoma…Co więc w tej sytuacji robić? A no dążyć do harmonijnego rozwoju wszystkich czakr i pracować zawsze ze wszystkimi naraz. 

 

Rysunki przy opisach czakr pochodzą ze strony SacredCenters.

Wartościowe? Podziel się!

O mnie

Współczesna wiedźma bez zadęcia, miotły i miotania zaklęć. Coach holistyczny i wróżka. Wierzy w głęboką wewnętrzną mądrość w każdym człowieku i to, że życiem rządzi miłość. I to, że naszym głównym zadaniem na ziemi jest doświadczać i dobrze się bawić.

 • Mam wrażenie, że u mnie rozbudowana najmocniej jest czakra trzeciego oka;)

  • Możliwe, trzeba harmonizować <|;^) Dominacja żadnej z czakr nie jest stanem korzystnym.

 • Słyszałam o tym i czytałam, nawet kiedyś o zachowaniu równowagi. Nie mogę się doczekać kolejnego wpisy związanego z ta tematyką.

 • Bardzo interesujący temat – cieszę się, że u Ciebie mogę o takich rzeczach poczytać i dowiedzieć się czegoś więcej. Czekam na kolejne teksty z tej serii.

 • Nieidealnaanna

  Bardzo interesujący cykl się szykuje 🙂 Jednak mam takie pierwsze skojarzenie, przepraszam ale jest trywialne z „Wróżbita Maciejem, który oczyszcza czakrę”…:) A tak na serio tematy ezoteryczne są intrygujące.

  • Czakry się owszem, oczyszcza. Na odległość także, tylko czy przez TV w wykonaniu celebryty też to już nie wiem i nie mam ochoty sprawdzać…

 • Bardzo ciekawy ten wpis i z chęcią dowiem się jak odblokować czary i jak nad nimi pracować :).
  No chyba że osoby które piszą o fejsbookowych hejterach tego nie ogarną 😛 ;).

  • Oczywiście jest możliwe, że nie ogarniesz <|;^P Tylko wtedy to będzie znaczyło, że za nic nie umiem tłumaczyć i se powinnam fizyczną pracę znaleźć…
   Natomiast co do pytania, związek jest, na pewno dana czakra oddziałuje najbardziej na meridiany (jak i fizyczne organy, np. sakralna na nerki) znajdujące się w jej strefie oddziaływania.
   Czakry energię gromadzą i przetwarzają, a meridiany rozprowadzają po cele. W sumie dzięki za ciekawe pytanie, pogrzebię i popytam, bo być może (na pewno) znajdę więcej informacja na ten temat. Notuję, że jesteś zainteresowana.
   Najpierw będę chciała pisać o harmonizacji czakr, sposobach na nią i dlaczego to takie ważne. Nad postem "stan czakr a zdrowie fizyczne" się jeszcze waham, w sensie mam stracha. Nad tematami około-medycznymi potrafią wyrastać prawdziwe wojny…

   • Ja bede Twoim sprzymierzencem w tej wojnie!! 😉 Serio, pisz bo to bardzo ciekawy temat i mysle ze wielu ludziom moze pomóc. Ja i moja rodzina od lat leczymy się tylko za pomocą medycyny alternatywnej. Jeśli mi coś dolega jadę do Pani Ani (badz dzwonię) i ona odblokowywuje konkretny meridian, albo stosuje akupunkture, itp. Od lat mi i mojej rodzinie pomaga :).
    Czekam na kolejne wpisy 🙂

    • Ja akupunktury próbowałam dwa razy, na zapalenie gardła, które nie odpuszczało przez ponad miesiąc, że myślałam, że na zawsze pozostanę niema. Próbowałam u oryginalnego chińskiego specjalisty z dziada-pradziada w samym Pekinie. Po pierwszym zabiegu była ogromna poprawa, a po drugim przeszło niemal natychmiast. Ale ból był taki, że pomimo super efektów chyba na drugi raz skuszę się tylko w ewentualnej podbramkowej sytuacji. Za to bardzo lubię „polską akupunkturę” znaczy klawiterapię i to też każdemu zawsze polecam.
     Dzięki za wsparcie <|;^*

     • No problem:)
      ps.Klawiterapia? Nie słyszałam o tym jeszcze.

     • Klawiterapia to „polska odmiana akupunktury”, ale w ogromnym cudzysłowu. Metodę wymyślił w ubiegłym stuleciu pewien mądry Polak. Zamiast igłami oddziałuje się tutaj na receptory czymś podobnym do metalowych ołówków, nie zakończonych ostro, które jedynie przykłada się do receptorów.

     • Oo, to muszę w takim razie przetestować to na sobie ;).

 • Ja tylko dodam, że to zdjęcie Ciebie w chmurach jest bezcenne 🙂 I czekam na następne odcinki.

  • Lewitacja. Laaata praktyki <|;^P

 • Barbara Kwaciszewska

  Wydaje mi się że moja czakra czerwona szwankuje. A tak na poważnie to bardzo interesuje się medycyną naturalną i o ile w temat czakr się jeszcze nie zagłębiałam to Twoim postem przybliżyłaś mi trochę to zagadnienie.

  • Tylko dlaczego pierwsze zdanie ma być nie na poważnie? Akurat brak uziemienia, czy inne zatrucia na czakrze podstawy właśnie występują najczęściej i cierpimy na to niestety niemal wszyscy.

 • Nigdy jeszcze nie słyszałam o czakrach, ale interesuje się taka tematyką. jestem bardzo ciekawa jak należy pracować nad ich rozwojem.

  • O! Naprawdę nigdy nie słyszałaś?

   • Może słyszałam, ale nie zwróciłam uwagi:). Jak przeczytam to mi lepiej do głowy wchodzi;).

 • Szczerze mówiąc, nigdy nie słyszałyśmy o czakrach. Interesujący temat 🙂

  • W takim razie serdecznie Was zapraszam na kolejne wpisy, które ukarzą się niebawem <|;^)

 • Słyszałam już o czakrach i generalnie wierzę, że za tym moim bólem kręgosłupa kryje się coś więcej 😉

  • Ojej, a co Ci się dzieje z kręgosłupem? Od długiego czasu?

   • Mam stwierdzoną dyskopatię z przepukliną w dwóch miejscach, ale żyję – to już dwa lata, więc jakoś przeszłam na tym do porządku dziennego 🙂

    • Ja jednak optowałabym za tym, żeby to „zniknąć” niż przechodzić do porządku dziennego.

 • Szalone, jakoś wcześniej o tym nigdy nie myślałam 😉 Moje czakry są chyba ostatnio bardzo spełnione 😀

 • Pierwsze słyszę! A jeśli miałam poważną operację kręgosłupa i część została mi wycięta to te czakry też?

  • Też. Na pewno, ale jak wyglądają szczegóły to już nie wiem. Pytanie, czy kręgosłup ucierpiał na skutek poważnych uszkodzeń w czakrach, czy odwrotnie i jak to wygląda teraz. Wszystko w życiu jest dla czegoś i po coś, takie niby lakoniczne stwierdzenie, ale sama się wielokrotnie przekonałam, że prawdziwe.
   Dawno to było i jak teraz funkcjonujesz? (Oczywiście nie odpowiadaj, jeśli uważasz te pytania za zbyt osobiste.)

 • Obiło mi się to o uszy, ale nigdy nie wiedziałam o co chodzi! Dziękuję bardzo, że to tak przystępnie wyjaśniłaś, bardzo fajnie mi się czytało!

  • Bardzo się cieszę, bo to wiedza niezwykle istotna, a niestety ciągle marginalizowana <|:^(

 • Maugo.

  Bardzo interesująca…czekam z niecierpliwością na następne posty !

 • Mi czakra kojarzy się głównie ze względu na kreskówkę Naruto, którą ogląda mój facet 🙂 Naruto uwalnia różne czakry 🙂

  • Nie znam i trochę się obawiam, czy Naruto chodzi o to samo co mnie. Hm.

 • Przyznaje się bez bicia, że o czakrach nie słyszałam, nie miałam pojęcia itd. Jak się okazuje jest dla mnie nadzieja, ze to się zmieni 🙂 Ciekawy wpis. Zajrzę niebawem. Pozdrawiam 🙂

  • Niebawem pojawi się nowy wpis na ten temat, bo to naprawdę cenna wiedza <|:^)
   Odzdrawiam! <|:^P

 • Paulina Żukowska

  O czakrach czytałam, nieraz, i wiem, że to one są z pewnością źródłem wielu moich problemów;) Czytałam również o tym, jak je odblokować, ale jakoś dalej nie wiem;D Tzn. nie wiem jak się zabrać, może Ty mi w tym pomożesz, zaraz lecę na kolejny Twój wpis;)
  W ogóle to cześć i czołem, dziękuję Dotee, że skierowała mnie na Twojego bloga;) Bardzo fajne wpisy, będę zaglądać często, napędzają mnie jeszcze bardziej do pracy nad sobą;) Pozdrawiam gorąco 😉

 • Pingback: Zadbaj o swoje czakry - ćwiczenia i medytacje dla ich lepszej pracy - Wiedźma Wie()

Close