Wiedźma Wie

Tęcza i tęczowy. Czyli: co? jaki?

symbolika tęczy

symbolika tęczy

symbolika tęczyTęczą nazywamy pojedynczy lub wielokrotny łuk na na niebie. Składa się on zawsze z z siedmiu ułożonych kolejno kolorów: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego, fioletowego i indygo. Tęcza to zjawisko optyczne zachodzące na skutek rozszczepiania się światła w kroplach wody. Wiele senników definiuje tęczę jako uniwersalny symbol szczęścia, nadziei i obietnicy lepszej przyszłości. Ale, czy tak właśnie tęcza się Wam kojarzy? No właśnie. Przez ten wielobarwny symbol na przestrzeni lat identyfikowało się wiele grup i stowarzyszeń. Opowiem Wam zarówno o najciekawszych symbolizacjach tęczy, jak i organizacjach, które się przez nią identyfikują. Gdzie znajdziemy tęczę? Jaka jest właściwie symbolika tęczy?

Aby zobaczyć poszczególne symbole przedstawianych organizacji klikajcie w kliki.

Symbolika tęczy w mitologiach

  •  Mity skandynawskie mówią o tęczowym moście Bifrost łączącym niebo i ziemię.
  •  Mity chińskie mówią tęczy jako dwugłowym smoku łączącym niebo i ziemię. A także symbolu zjednoczenia elementu żeńskiego (jin) z męskim (jang).
  • Mity Greckie wspominają boginię Iris, posłankę bogów, która rozpinała łuk siedmiobarwny łączący niebo i ziemię.
  • Mity celtyckie tęcza to symbol obietnicy nowego życia. U jej końców miał stać garniec złota i pilnujący go skrzat.

Symbolika tęczy w Biblii

Chrześcijaństwo. Tęcza to biblijny symbol przymierza między Bogiem a ludźmi. Jest dowodem boskiego miłosierdzia i jego przebaczającej mocy. Dlaczego? Pamiętacie biblijną historię o potopie? Po jego zakończeniu Bój obiecał Noemu, że nigdy nie zniszczy Ziemi za pomocą potopu i zesłał ludziom tęczę (Rodzaju 8:18-22; 9:9-17). Tęcza dla chrześcijan to ważny symbol drugiego przymierza między Bogiem a ludzkością, symbol boskiego miłosierdzia. (Biblijna tęcza – KLIK.)

Świadkowie Jehowy. Oficjalnym symbolem Świadków Jehowy jest do dziś purpurowy trójkąt, jakim byli oznaczani przez hitlerowców w obozach zagłady*, jednak nieoficjalne długo identyfikowali się również przez tęczę. Dla nich tak jak i reszty chrześcijan, tęcza to symbol obietnicy i ocalenia. Jeszcze konwertyta Prince wydając w 2001 roku swoją pierwszą „jehowicką” płytę zatytułował ją Rainbow Children. (Dla ciekawostki, symbolem artysty jest również purpura). (Symbol Świadków Jehowy – KLIK. Jehowicka tęcza – KLIK. Okładka płyty Rainbow Children – KLIK.)

* Apolityczna postawa Świadków Jehowy przysporzyła im szczerej, hitlerowskiej nienawiści.

Noachidzi. Odłam judaizmu oparty się na Siedmiu Prawach Noego* i własnej, tradycyjnej interpretacji rabinicznego judaizmu. Aby zostać noachitą nie trzeba jednak być żydem, zachowywanie tych samych praw i sprawiedliwości. (Symbol noachitów – KLIK.)

* Prawa moralne, które Noe dostał od Boga po Potopie, są to zakazy: bałwochwalstwa, bluźnierstwa, zabójstwa, kradzieży, rozwiązłości, okrucieństwa, a także nakaz sprawiedliwości. symbolika tęczy

 

Symbolika tęczy w filozofii Wschodu i jej pochodnych

#Buddyzm. W buddyzmie istnieje pojęcie tęczowego ciała (tłum. polskie często stosują tłumaczenie „świetliste ciało”) jest to stan stopienia z kosmosem przejawiająca się m. im. panowaniem nad żywiołami. Stan ten mistrz osiąga za życia na skutek ćwiczeń duchowych i medytacyjnych, jednak ostateczny znak osiągnięcia przez niego tego stanu pojawia się podczas umierania. Tęczowe ciało to sposób umierania polegający na rozpuszczaniu się ciała w kolory tęczy. (Symbol – KLIK)

#New Age: Tęcza symbolizuje węża kundalini, energii spoczywającej w dole kręgosłupa każdego z nas. Energia kundalini sama z siebie jest nieaktywna i uśpiona, ale można ją obudzić ćwiczeniami duchowymi. Rozbudzona wędruje przez siedem* kolejnych czakr człowieka, od czerwonej czakry podstawy, przez sakralną – pomarańczową, mocy – żółtą, serca – zieloną, gardła – niebieską, trzeciego oka – fioletową i korony – indygo. Tęcza kundalini wyraża odwieczny, boski porządek, triumf duchowości ponad materię. Tęcza to symbol piękna, ducha i triumfu. (Przedstawienie tęczowego węża – KLIK)

*My, ludzie z zachodu, dziś obecnie przyjmujemy, że czakr jest siedem. Ale nie zawsze i nie w każdym systemie tak jest.

#Ruch LGBT. Tęczową symbolikę ruch równości zaczerpnął z New Age właśnie, wszak jego początki sięgają lat siedemdziesiątych. Czy wiecie jednak, że „gejowska” tęcza to wcale nie jest tęcza? Flaga LGBT ma tylko sześć kolorów, brakuje (skądinąd uznawanego, za kolor boskości i duchowości) koloru indygo. Choć początkowo, tylko około roku, używano ośmiokolorowej tęczy, z różowym jako symbolem seksu. Od 1979 roku ruch równości używa sześciolokorowej flagi, która ma symbolizować równość ponad podziałami. (Flaga LGBT – KLIK)

Inne symbolizacje tęczy

#Ekologiczny ruch Tęczowa Rodzina (Rainbow Family of Living Light) międzynarodowy, nieformalny ruch dążący do zaprowadzenia na ziemi ogólnego pokoju i miłości. Ruch skupia ludzi różnych wyznań i przynależności, a tęcza symbolizuje dla nich połączenie wszystkich narodowości i nas. Raz w roku Tęczowa Rodzina spotyka się na międzynarodowym zjeździe, gdzie utrzymują całe swoje spotkanie z wolnych datków wrzucanych do specjalnego kapelusza. Podczas zjazdów nie wolno spożywać absolutnie żadnych używek. Corocznie odbywają się również mniejsze spotkania krajowe, w Polsce mają miejsce zawsze w Bieszczadach w okolicach maja. Zasadą jest jednak nie ogłaszanie dokładnych miejsc spotkań publicznie, przez co aby pojechać na takie spotkanie trzeba „znać kogoś, kto zna kogoś”. (Tęcza Rainbow Family – KLIK) Polecam Waszej uwadze też galerię najpiękniejszych zdjęć ze spotkań Rainbow Family z całego świata.

#Zakon Tęczowych Dziewczyn (Order of the Rainbow Girls) działająca w Ameryce dziewczęca organizacja wolnomularska przeznaczona dla dziewcząt w wieku od 11 do 20 lat. Zadaniem orgaznizacji jest uczenie dziewcząt cech przywódczych, pewności siebie, bycia dobrym obywatelem i wartości działań charytatywnych. Działa od 1922 roku. (Symbol organizacji – KLIK)

#Tęczowa Dywizja, 42 Dywizja Stanów Zjednoczonych. Przyjęła nazwę „Tęcza” w 1917 roku, kiedy USA zadeklarowały wojnę Niemcom. Nazwa wzięła się stąd, że dywizja ta powinna roztaczać swoja opiekę nad krajem, tak jak roztacza się nad nim tęcza. (Douglas MacArthur: „Organization should stretch over the whole country like a rainbow„.) (Oznaczenie Tęczowej Dywizji – KLIK)

#Tęczowe Miasto. W amerykańskim stanie Alabama znajduje się miasteczko Rainbow City. Miasteczko nazwano tak na cześć Tęczowej Dywizji właśnie. (Symbol miasta – KLIK)

#Wojny indiańskie. Podczas licznych starć białych z indianami podczas pierwszych lat istnienia Stanów Zjednoczonych tęcza była symbolem walki wyzwoleńczej rdzennych amerykanów. Przyczyniła się do tego legenda o tęczowych wojownikach. (Tęczowa, indiańska grafika – KLIK)

(Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)

 

To oczywiście tylko niektóre z mnogości interpretacji tęczy i organizacji, które się przez nią identyfikują. Jak widać znaczenie tęczy jako symbolu zawsze jest podobne, mówi o połączenie, zgodzie, miłości, wyzwoleniu i nadziei. Tylko organizacje, które się z tym utożsamiają tak często bywają sobie sprzeczne.

  • Co Was najbardziej zaskakuje w tym zestawieniu?
  • Z czym Wam się do tej pory kojarzyła tęcza?
  • Znacie jakieś sposoby rozumienia tęczy, które pominęłam?
  • Znacie jakieś organizacje identyfikujące się przez tęczę, a które pominęłam?
  • Chcecie więcej tego typu postów?

 

Wartościowe? Podziel się!

O mnie

Współczesna wiedźma bez zadęcia, miotły i miotania zaklęć. Coach holistyczny i wróżka. Wierzy w głęboką wewnętrzną mądrość w każdym człowieku i to, że życiem rządzi miłość. I to, że naszym głównym zadaniem na ziemi jest doświadczać i dobrze się bawić.

Close