Wiedźma Wie

Taneczna lekcja chińskiego

Trzynasta krasnoludkowa lekcja językowa, więc jest potencjał na pechowość. Aby temu zapobiec zdecydowałam się na powrót do początków i do źródeł. Czyli do chińskiego.

Niestety, wiem, że dzisiejszy obrazek wyjątkowo niepomocny, bo też mi się zachciało tanecznego tematu, dużo tu więc przymiotników i czasowników. Z tygodnia na tydzień coraz bardziej umacniam się, że lekcje wymagają albo zmiany formy, albo uroczystego pożegnania. Na razie śpijcie spokojnie, bo wybrałam pierwszą opcję. No, ale nie przedłużajmy:

chiński2

/Wan(r)/ – bawić się

跳舞 /TiaoWu/ – tańczyć

跳舞家 /TiaoWuDzia/ – tancerz lub tancerka

/Mei/ – piękny

漂亮 /PiaoLian/ – ładny

/Hao/ – dobry

/Nan/ – trudny

母牛 /MuNiu/ – krowa

练习 /LienŚi/ ćwiczyć

服装 /FuDżuan/ – kostium

演出 /JanCzu/ – występ

 

Pisany język chiński nie ma alfabetu, a każde znaczenie ma swój własny znaczek. Do tego język mówiony jest tonalny, a owych tonów, czyli sposobów wypowiedzenia danego dźwięku jest aż 5. Czyli raz, trzeba bardzo uważać co się mówi, żeby nie powiedzieć czegoś innego niż się chce. A dwa to, że trzeba pamiętać, że w każdej części Chin mówią innym dialektem. Dlatego dzisiaj bez ogólnych zasad, po prostu wykujcie to, co wyżej. A tonów… A tonów to się nie nauczymy w formie nie-pisanej. Wkrótce.

 

Przypominam Wam również poprzednie części cyklu:

 1. Szafiarska lekcja chińskiego
 2. Owocowa lekcja perskiego
 3. Warzywna lekcja tajskiego
 4. Podwodna lekcja niemieckiego
 5. Krajobrazowa lekcja tuwińskiego
 6. Roślinna lekcja rosyjskiego
 7. Wielojęzyczna gra kamień – papier – nożyczki
 8. Muuuciatta lekcja hiszpańskiego
 9. Hipsterska lekcja śląskiego
 10. Wakacyjna lekcja esperanto
 11. Anatomiczna lekcja czeskiego
 12. Trollowa lekcja norweskiego

Wartościowe? Podziel się!

O mnie

Współczesna wiedźma bez zadęcia, miotły i miotania zaklęć. Coach holistyczny i wróżka. Wierzy w głęboką wewnętrzną mądrość w każdym człowieku i to, że życiem rządzi miłość. I to, że naszym głównym zadaniem na ziemi jest doświadczać i dobrze się bawić.

Close