Wiedźma Wie

Tarot: Co? & Po co?

 

Cyganka II (3)

Czym jest Tarot?

Tarotem nazywamy specyficzny system wróżenia za pomocą kart. Oprócz Tarota istnieją również inne systemy karciane jak karty Anielskie, czy cygańskie, są one zupełnie od Tarota różne.

Każda talia Tarota składa się z 78 kart, 22 kart Arkanów Wielkich, najbardziej podstawowych i archetypicznych przedstawień ludzkiego losu. Karty Arkanów Wielkich ponumerowane są od 0 do 21. Tutaj znajdziemy Głupca, radosnego wędrowca nieświadomego ani czyhających na niego zagrożeń, ani nawet własnego celu. Wszechpotężnego Maga. Pustelnika zajmującego się tylko własnym wnętrzem. Wielką transformację Śmierci. Usidlenie Diabła i tak aż do ostatecznej realizacji wszystkich potencjałów, czyli Świata. Arkanom Wielkim towarzyszy 56 kart Arkanów Małych, dzielących się na cztery części, z których każda odnosi się się kolejno do świata ludzkich emocji, uczuć, myśli i materialnego posiania. Każda z części składa się z 14 kart. Karty od As’a do 10 oznaczają konkretne stany i sytuacje. Pozostałe 4 karty to tzw. karty dworskie, figuralne przedstawienia osób i typów charakterów. Najczęściej Arkana Małe oznacza się kolejno symbolami buław (emocje), kielichów (emocje), mieczy (myśli) i monet (materia).

Osobę posługującą się Tarotem nazywamy tarocistą lub tarocistką. Odczytywanie znaczeń kart wymaga samowiedzy, wiedzy dziedziny mitologii, kultury, psychologii, często również astrologii i religioznawstwa, o doświadczeniu i praktyce nie wspominając. Dlatego odradzam i w ogóle będę się starała pomijać milczeniem problem stawianie kart osobom trzecim. Chcę Was jednak przekonać, że każdy jest w stanie używać Tarota dla siebie i dzięki niemu poszerzać wiedzę na temat siebie, swojego wnętrza i własnego życia.

Tarot jest jednym z wielu systemów dywinacyjnych, czyli wróżebnych, znany już od kilku setek lat. Nie jest znany autor, okres, ani dokładny czas powstania Tarota, wielu wywodzi jednak jego pochodzenie ze starożytnego Egiptu. Czy należy temu ufać? Nie wiem, faktem jednak jest, że wszystko, co magiczne i tajemnicze wywodzone jest w Egiptu, z matematyką na czele. W Europie początki tatota sięgają XIV wielu, choć wtedy i przez dwa kolejne stulecia karty te służyły do… rozrywki. Grano nimi w grę hazardową zwaną tarocco. W XVII wielu wzór kart zaczął się zmieniać, w efekcie czego narodził się najbardziej klasyczny Tarot marsylski. Zaczęto wróżyć. Prawdziwy rozkwit Tarot zaczął przeżywać jednak dopiero w XX wielu, najpierw za sprawą Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, a szczególnie dwóch związanych z nim nazwisk, Wait’a i Crowley’a, a późnij dzięki wszystkim poszukiwaczom spod znaku New Age.

Tyle w okrojonej, telegraficznej wersji. Historia Tarota w pigułce, po więcej wiedzy odsyłam Was TUTAJ i TUTAJ.

Tarot a rozwój osobisty.

Do korzystania z kart Tarota nie potrzebujemy żadnych szczególnych zdolności, a jedynie umiejętności posługiwania się intuicją i praktyki. Sama talia to narzędzie, a korzystanie z niej to umiejętność. Pozwolę sobie porównać korzystanie z Tarota do gotowania, każdy może to robić pod warunkiem posiadania odrobiny wiedzy, która jest w większej części intuicyjna. Liczy się chęć i otwartość. I zupełnie jak z gotowaniem, niektórzy rodzą się z większą, a inni mniejszą dawką umiejętności wrodzonych. Jednych to wciągnie, zafascynuje i poprowadzi do wirtuozerii. A jeszcze innych… w ogóle to nie zainteresuje. Oczywiście, jak z gotowaniem, to nie tak, że wszystko wyjdzie nam za pierwszym razem i że każdy „z ulicy” może uznać siebie za tarocistę. Nie i jeszcze raz nie. Posługiwanie się Tarotem wymaga wielu ćwiczeń, samozaparcia i pokory. Ja zajmuję się kartami już ponad 5 lat, a ciągle mnóstwo nauki przede mną. Jest to jednak wiedza nieoceniona w codziennym, zwykłym życiu.

Namawiam. Człowiek w ogóle, a być może już szczególnie ten dzisiejszy Ja zatopiony w oceanie możliwości, wyzwolony z kultury powinności. Większość z nas była kiedyś zagubiona lub okresowo bywa zagubiona nie wiedząc kim właściwie jest, co tak naprawdę chce osiągnąć i jak. Tarot pomaga się w tym wszystkim odnaleźć. Czym zająć się w życiu? Czy on mnie kocha? Największa trauma z dzieciństwa? Dlaczego nie mam pracy? Na te i inne pytania pomoże nam odpowiedzieć właśnie Tarot.

Popularnym zastosowaniem tych kart jest przewidywanie przyszłych wydarzeń. Sama też tak robię, ale tak naprawdę to najgorszy ze sposobów, ponieważ nasza przyszłość nigdy nie jest do końca przesądzona. Dlatego nie o tym będę dla Was pisała, od prób przewidywania przyszłości można się w najlepszym przypadku uzależnić. O wiele lepiej jest skupić się na teraźniejszości, na TU i TERAZ. Najwartościowszym zastosowaniem Tarota jest odkrywanie samego siebie. Tarot pomoże nam odkryć nasze ograniczenia, marzenia i blokady. Odróżnić nasze prawdziwe pragnienia od tych, które wtłoczyli nam rodzice i środowisko. Znaleźć pomoc i wskazówki. My „tylko” musimy postawić odpowiednie pytanie i być gotowymi na odpowiedź. Sama doskonale wiem, jak trudne bywa to „tylko”, ale z tym również pomogę Wam sobie poradzić.

Jak?

Odczytywanie Tarota jest intuicyjne. W ogromnym uproszczeniu cała „procedura” polega na:

1. Skonkretyzowaniu jednego, bardzo dokładnego pytania. Internet roi się od „wróżek” obiecujących Wam zdradzenie wszystkich szczegółów Wszechświata, Wy tylko mówcie, „Tak, chcę wiedzieć”, a one już wiedzą nie tylko co chcecie wiedzieć, ale i to wszystko co wiedzieć chcecie w najdrobniejszych szczegółach. Nie wierzcie w takie rzeczy i jeśli tylko ktoś Wam obiecuje podobne bzdury, uciekajcie, bo to oszuści. Dobra, znająca się na rzeczy wróżka nigdy nie będzie Was straszyć, ani pozować na wszechwiedzącą, ale pomoże Wam odkryć przyczyny problemów i źródła sytuacji i podpowie, co robić aby osiągnąć upragnione cele.

2. Kiedy mamy już pytanie musimy sobie szczerze odpowiedzieć, czy naprawdę chcemy znać odpowiedź. Niby oczywistość, a jednak ludzie zwykle nie są gotowi na własną prawdę. A w takiej sytuacji nie ma siły, aby poznać odpowiedź. Albo będzie jak w „Autostopem przez Galaktykę”, kojarzycie historię superkomputera, który zapytany o sens życia po milionach lat wypluł z siebie „42”?

3. Przygotowujemy siebie i karty Tarota, (o tym jeszcze będzie). Z potasowanej całej talii lub tylko Arkanów Wielkich losowo wybieramy potrzebną nam ilość kart (o tym też będzie w przyszłości).

4. Wylosowane karty interpretujemy (tak, będzie o tym) pod kątem pytania i w zależności od siebie tak, by stworzyć spójną odpowiedź. To najtrudniejszy etap. Mówimy cały czas o rozkładaniu kart w analizując wydarzenia teraźniejsze, obecną sytuację i w takim przypadku interpretacja ma dużo wspólnego z grą w skojarzenia, czy interpretacji własnych snów.

 

Obecnie istnieją setki, jeśli nie tysiące rozmaitych wersji talii Tarota, z których wszystkie zachowują jednak ogólne cechy, które opisałam na początku. Poszczególne talie różnią się estetyką, sposobem przedstawień ikonograficznych. Niektóre z nich są bardzo „rozrywkowe”, ładne lub ciekawe i służą głównie do celów kolekcjonerskich ocierając się o sztukę. Inne stworzono z myślą o odczytywaniu przeszłości lub przyszłości, ale znajdziemy także spory wybór talii przeznaczonych specjalnie do zgłębiania świata własnej duszy.

 

O różnych taliach jeszcze będzie, ale już teraz możecie pooglądać jak bardzo są różnorodne na stronie Aeclectic.net

 

Nie spodziewałam się, że napisanie tego posta będzie tak trudne! Tyle jest ważnych informacji, a tak mało miejsca. Tyle jest jeszcze do powiedzenia! Dlatego standardowo zwracam się do Was z pytaniami:

  • Czy którąś ze spraw wytłumaczyłam Waszym zdaniem zbyt zawile lub zbyt ogólnikowo? Dopytujcie w komentarzach. Jeśli z jakichś powodów macie opory zadawać pytania tutaj, możecie wysłać mi mejla lub prywatną wiadomość na fb.
  • Czy czymś Was zaskoczyłam? Jaki był Wasz obraz Tarota przez przeczytaniem postu?

Czekam za Wsze reakcje, a już za dwa tygodnie rozprawię się z mitami dotyczącymi Tarota, a za kolejne dwa napiszę Wam Jak Zacząć swoją przygodę.

Wartościowe? Podziel się!

O mnie

Współczesna wiedźma bez zadęcia, miotły i miotania zaklęć. Coach holistyczny i wróżka. Wierzy w głęboką wewnętrzną mądrość w każdym człowieku i to, że życiem rządzi miłość. I to, że naszym głównym zadaniem na ziemi jest doświadczać i dobrze się bawić.

Close